7 Şubat 2009 Cumartesi

Şimdi -Peyami Safa

Mühim işlerimizi ertelemeyi severiz,bazılarımızda bu ,tembellikten ve ihmalden ziyade mükemmeliyet aşkıdır. O işi ehemmiyeti nisbetinde muhtaç olduğu geniş zamana bırakırız.

Yaşadıkça anlarız ki ne yapmak istiyorsak,ne yapabileceksek hemen şimdiden başlamalıyız. Ancak şimdiye hakimiz. Hayat birbirinin peşi sıra geçen şimdilerin yekunudur. Her kaybolan şimdi,bir daha gelmemek üzere geçip gitmiştir ve şimdiyi anlayamayan hayatı da anlayamaz. "Şimdilik durmak" değil "Şimdiden başlamak" gereklidir.

Şu an'a hürmet etmeliyiz,şu anda ne yapıyorsunuz, ne ile meşgulsünüz? Bütün imkanlar buradadır. Muhakkak olan şey yanlız bu şimdiden ibaret ,projelerimizi geciktirmeyelim, şuan bizim midir? Boş muyuz? Şimdi başlayalım.Yarının şimdileri bu anın şimdisi kadar muhakkak değildir. Bu dünyada az çok bir şey yapmış olanların hepsi "şimdi"yi keşfetmiş insanlardır. An'ın kıymetini bildiler,zaman denilen şeyin yalnız şimdiden ibaret olduğunu anladılar.

En mühim işimiz olan nefes almayı tehir etmediğimiz ve şimdi yaptığımız gibi. Her "şimdi"nin içinde bir fırsat gizlidir.Boşuna geçen "şimdi"ler kaçırılmış fırsatlardır. Her gece kendi kendimize soralım. "Kimbilir bugün kaç şimdi kaybettim!" Peyami Safa

All content are belonging to their respective owners.

Hiç yorum yok: